600cc kullanacak adam scooter’la eğitim vermek

0
1067
motosiklet eğitim akademisi
motosiklet eğitim akademisi

Bu ancak Türkiye’de olur örneklerini yaşayanlar vardır. Ama eğitime gidip o motora binende de suç yok mu, soru sormak bizi neden üşendiriyor.

600cc kullanacak adam scooter’la eğitim vermek yazımızı okuyun.

Eğer, amacınız bir scooter almaksa, eğitimi scooter ile yapmalısınız. Eğer,600cc civarında bir motosiklet kullanacaksanız, vitesli ve 250 cc ye kadar bir motosikleti eğitimde kullanmalısınız ancak, büyük cc motorlar için kesinlikle eğitim en az 400 lük bir motosiklet ile olmalıdır.

motosiklet eğitimi
motosiklet eğitimi

Türkiye’de sürücü kursu veya eğitim merkezi olarak geçinen bir çok yer işin kolayına kaçar,  yurtdışında hiç bir yerde Harley Davidson kullanacak bir adama scooter ile eğitim verilmez.

Çünkü motosiklet eğitimi, motosikleti taşımak, dengesini hissetmek gibi denge unsurları ile başlar ve daha sonra gidon kontrolü ile devam eder. Düşünün scooter da fren diye sıktığınız yerde, büyük motosiklette vites tertibatı olacaktır.

O zaman bu kursiyer büyük motora binecekse nasıl hata yapmadan gidon kontrolü yapacak. Birisi at birisi keçi gibi de düşünebiliriz. Scooter ile eğitime başlamak tamamen yanlıştır. Scooter ile öğrendiğiniz tüm yetenekler, normal bir motosiklet kullanma olgusunun %10’unu bile tamamlayamaz.

motosiklet eğitimi
motosiklet eğitimi

Motosiklet eğitimi merdiven basamakları gibidir. Kural her basamağa sıra ile ve uygun donanımla çıkmaktır. Eğer, amacınız büyük bir Enduro motosiklet kullanmaksa örneğin, scooter ile çıkabileceğiniz basamak sayısı 3 tür. Enduro için bu basamak sayısı en az 30 dur.

 

Temel bir eğitimde, sadece en az 15 saat kursiyer motosikletin üzerine binmeden eğitime tabi tutulur. Bu kapsamda, denge noktalarının tespiti, motosikleti taşıma, yanında yürüme, koşma, düşen motosikleti kaldırma gibi bir çok basamaktan bahsedilir.

Buradaki temel amaç, motosikletin ağırlık ve denge unsurlarını beyinciğe işlemektir. Siz eğer bunu scooter ile yaparsanız, tüpsüz okyanusa dalmaya çalışıyorsunuz anlamı çıkar. Derinlere dalabilmek için eğitim(tüp) ve donanım şart.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here