2. el motorsiklet rehberi / Nasıl alınır? / Neye bakılır? 10 maddede ikinci el motor

2
2481

2. el motorsiklet rehberi / Nasıl alınır? / Neye bakılır? 10 maddede ikinci el motor

1. Kesinlikle tramer kaydına bakın, bazı oyunlar oynanabilse de elinizdeki en iyi kaza sorgulama seçeneğidir.

2. Kaza işlenmemiş olabilir o yüzden mutlaka ustaya bir gösterin ve biz garantisiyiz, o zaman alma diyen ağızlara inanmayın, bu tarz oyunlar oynandığından, bu laflarla karşılaşırsanız almayın.

3. Gidon eğrilmiş olabilir, usta bile farketmeyebilir ama düzgün durduğundan emin olmak için üzerine binin, test edebiliyorsanız mutlaka kısa bir sürede olsa kullanın. Bazı arkadaşlar kullandırmayabilir malum hırsızlık arttı.

4. En son bakım zamanı ne zaman, neler değişti, tam listesini alın, periyodik bakım cetevline uyulmuş mu defteri var mı, hangi ustaya baktırılmış, hatta ustaya telefon açıp sorun motoru tanıyor mu öğrenin?

5. Lastiklerde delik, yırtık, parçalanma, kabarma, şişme, onarım var mı? Kaç km kullanılmış, değiştirilmiş mi, öğrenmeniz gereken ilk şey olsun.

6. Tüm parçalar o motora mı ait, yan sanayi kullanılmış mı, hiç uzun yola gitmiş mi gelince bakım zamanında yapılmış mı, mutlaka öğrenin, yani piinpirikli olun biraz ama diyalog halinde konuşursanız satıcıyı yıldırmazsınız, iyi bir motorsa satıcı vazgeçmesin satmaktan.

7. Mümkünse facebook profiline ulaşın ve o motorla çekilmiş fotoğraflarına bakın. neden mi artık herşey facebook’ta paylaşılıyor ve en ufak kaza yapan kişi arkadaşlarına oradan bildiriyor.

8. Gideri sağlam mı abiyene bir tarz ama motor düzgün çalışıyor mu? Kesintili veya ıslık çalar gibi hafiften sesler çıkartıyorsa batırmadan almayın!

9. Motorun dış görüntüsüne kanıp hemen atlamayın, bekleyin, kararsızmış gibi görünün indirim gelme ihtimalini bekleyin, olmazsa biraz olsa indirim isteyin. Kozunuzu iyi oynayın parayı verecek olan sizsiniz. Hiç indirim yapmayanlar ve son fiyat diyenler çıkacaktır.

10. Tabiki en önemlisi o motor için piyasa ve fiyat araştırmanızı en yüksek ve en alt fiyatı araştırın. Sıfır fiyatına yakınsa ikinci el motora razı olmayın. Arkadaşın arkadaşından motor almamaya çalışın, aranız bozulmasın huzurunuz kaçmasın. Çok güveniyorsanız tabiki alın.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here